5 wskazówek, jak przeprogramować mózg dziecka na pozytywne myślenie
Czy zauważyłaś, że dzieci mają większość łatwość zwracać uwagę i utożsamiania się z krytyką niż z komplementami? A może w relacji z dzieckiem przykuło Twoją uwagę to, że negatywne informacje zwrotne mają tendencję do pozostawania w pamięci bardziej niż pozytywne?
Tendencja ta jest wynikiem naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do skanowania zagrożeń i nadawania priorytetu negatywnym bodźcom, aby pozostać w czujności. Na szczęście zdolność mózgu do zmiany i adaptacji, znana jako neuroplastyczność, oferuje rozwiązanie i zmianę negatywnie zaprogramowanych przekonań czy bodźców.
Pomagając dzieciom w trenowaniu pozytywnego nastawienia do siebie, innych oraz świata i przeprogramowaniu ich mózgów (sposobu myślenia) tak, aby skupiały się na pozytywach, możemy zminimalizować występowanie zaburzeń i chorób psychicznych oraz psychosomatycznych. Ważne jest, aby pamiętać, że ten nacisk na negatywność jest częstym zjawiskiem i nie wskazuje na problem z Państwa dzieckiem. Jednak decyzja o trenowaniu nastawienia na pozytywny obraz siebie, innych czy świata należy już do Ciebie — rodzica, opiekuna.
Zanim przejdziesz dalej, pomyślałam, że możesz pobrać DARMOWE 4-dniowe wyzwanie wdzięczności na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci (w wieku 5–13 lat). Te kreatywne, oparte na nauce ćwiczenia pomogą Twojemu dziecku wytrenować swój mózg, aby stał się bardziej kochający siebie, pewny siebie i zdolny do radzenia sobie z wyzwaniami i niepowodzeniami.
Chciałabym Cię jeszcze zaprosić do pobrania PDF aby pomóc dziecku trenować wdzięczność w nowym roku szkolnym
1. Zaobserwuj, nazwij i zaakceptuj emocje
2. „Cudowny spacer” to nie aktywność
3. Bądź obecny. Bądź a nie bywaj
- Joga
- Medytacja
- Głębokie oddechy brzuchem (wdech przez nos przy wciągającym brzuchu, następnie wydech przez usta z wciągniętym brzuchem)
- Wybierz się na uważny spacer
- Poproś dzieci, aby narysowały swoje emocje
- Wypróbuj technikę uważności/uziemienia 5-4-3-2-1 (dzieci zauważają 5 rzeczy, które widzą, 4 rzeczy, których mogą dotknąć, 3 rzeczy, które słyszą, 2 rzeczy, które mogą powąchać i 1 rzecz, które mogą posmakować).
4. Dziennik Wdzięczności
Prowadzenie dziennika wdzięczności to doskonała aktywność, która może sprzyjać refleksji i pozytywnemu nastawieniu, a jeśli jest wykonywana wspólnie, nawiązuje więź. Na moim kanale na YouTube znajdziesz mnóstwo kreatywnych pomysłów, które pomogą Wam skupić się na pozytywach. Możesz także prowadzić prosty dziennik wdzięczności.
5. Zauważaj dobro
Kiedy popełnisz błąd , pomyśl głośno o tym, czego nauczyłeś się z tego doświadczenia lub jak inaczej poradzisz sobie w podobnej sytuacji w przyszłości.
Ustnie podkreślaj chwile radości i piękna, które zdarzają się w ciągu dnia. Często małe chwile pozytywności trwają 10-20 sekund. Jeśli nie poświęcimy kilku minut na ich rozpoznanie i przetworzenie, łatwo o nich zapomnimy.
Modeluj to pozytywne nastawienie swoim dzieciom, a one chłoną je jak gąbka.