5 wskazówek, jak zmotywować nastolatka do nauki?
Niezmiennie obserwujemy zmiany w sposobie, w jaki nastolatki koncentrują się na codzienność. Przeszły już czasy długich seansów filmowych czy oglądania sportu na kanapie. Teraz, z dominacją mediów społecznościowych, TikToka i seriali na platformach streamingowych, nastolatki są zanurzone w natłoku treści, mając wrażenie, że nie mogą sobie pozwolić na chwilę oderwania od ekranu.
Jednak czy ta umiejętność szybkiego przyswajania informacji przekłada się na ich przyszłość w realnym świecie lub na przyszłe osiągnięcia zawodowe? Konieczne jest wspieranie rozwijania koncentracji u nastolatków, niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem czy rodzicem. Poprawa koncentracji wpływa na ich dobre samopoczucie i zdolność radzenia sobie z wyzwaniami.
Koncentracja to klucz do lepszego radzenia sobie z problemami. Wiemy, że wiele szkolnych zadań wymaga umiejętności skupienia się na dłuższy czas. Jak więc wspomóc nastolatki w utrzymaniu uwagi podczas czytania, pisania prac czy rozwiązywania bardziej skomplikowanych zadań matematycznych?
Chciałabym Cię zaprosić na bezpłatny Webinar „Jak podnieść wyniki z Egzaminu Ósmoklasisty nawet o 30% bez nauki”
Oto 5 sposoby, jak możemy pomóc nastolatkom w zwolnieniu tempa i efektywnie wykorzystać czas, który poświęcają na koncentrację:
1. Stwórz środowisko wolne od zakłóceń
Pierwszym krokiem, aby pomóc nastolatkom poprawić czas skupienia uwagi, jest stworzenie spokojnego środowiska, w którym będą mieli przestrzeń i czas na skupienie. Zarówno w domu, jak i w klasie staraj się minimalizować czynniki rozpraszające. Zadbaj o cichą, zorganizowaną przestrzeń do nauki i innych rozrywek. Wyłącz powiadomienia na urządzeniach elektronicznych lub utwórz strefy bez ekranu w określonych godzinach. Takie podejście może pomóc nastolatkom skoncentrować się na zadaniach bez ciągłego poszukiwania zewnętrznej stymulacji.
2. Zachęcaj do uważności i medytacji
Praktyka uważności nauczy ich wartości bycia obecnym w tej chwili. Proste ćwiczenia medytacyjne lub techniki głębokiego oddychania mogą pomóc zmniejszyć niepokój i poprawić koncentrację.
3. Wyznaczaj realistyczne cele i ramy czasowe
Nastolatki często zmagają się z koncepcją zarządzania czasem. Bardzo ważne jest, aby pomóc im w ustaleniu realistycznych celów i harmonogramów ich działań. Zachęć ich do dzielenia zadań na mniejsze, łatwiejsze do wykonania etapy i przydzielenia każdemu z nich określonych bloków czasowych. Takie podejście nie tylko poprawia koncentrację, ale także zwiększa pewność siebie podczas osiągania celów. To doskonały sposób, aby pomóc nastolatkom zwiększyć produktywność, jednocześnie zapewniając dobrą zabawę!
4. Bądź wzorem do naśladowania
Twoja rola jako rodzica, nauczyciela lub pomocnika jest niezbędna w kształtowaniu zachowania nastolatka. Bądź wzorem do naśladowania, pokazując, jak ważne jest spowolnienie i skupienie. Angażuj się w czynności wymagające koncentracji, takie jak gotowanie czy pieczenie, i angażuj w ten proces swojego nastolatka. Podziel się z nim swoją miłością do czytania i zachęć go do odkrywania książek. Wyłączaj urządzenia podczas oglądania filmu, grania w grę lub prowadzenia samochodu.
5. Zadbaj o dobrą aktywność fizyczną, która pomoże poprawić koncentrację u nastolatków.
Aktywność fizyczna jest ważna ze względu na wiele korzyści. Jednak badanie pokazuje , że ma to również związek z poprawą koncentracji i wyników w szkole. Jest to istotna potrzeba dzisiejszych szkół, chociaż często może ona błędnie wydawać się drugorzędna w stosunku do wyników w nauce.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowało wytyczne dotyczące wymagań dotyczących aktywności dzieci, które mogą różnić się w zależności od wieku:
Ilość aktywności fizycznej, jakiej potrzebują dzieci, zależy od ich wieku. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat muszą być aktywne przez cały dzień.
Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat muszą codziennie poświęcać na aktywność 60 minut.
To może wydawać się dużo, ale nie martw się! Dzieci mogą osiągać zalecany poziom aktywności fizycznej.
Zalecenia dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat
- Bądź aktywny fizycznie przez cały dzień, aby zapewnić wzrost i rozwój.
- Dorośli opiekunowie powinni zachęcać dzieci do aktywności podczas zabawy.
Zalecenia dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat
- 60 minut lub więcej aktywności fizycznej o umiarkowanej lub intensywnej intensywności każdego dnia.
- Aktywność aerobowa: Większość codziennych 60 minut powinna obejmować czynności takie jak chodzenie, bieganie lub cokolwiek innego, co przyspiesza bicie serca. Co najmniej 3 dni w tygodniu powinny obejmować zajęcia o dużej intensywności.
- Wzmocnienie mięśni: obejmuje zajęcia takie jak wspinanie się lub robienie pompek, co najmniej 3 dni w tygodniu.
- Wzmocnienie kości: Obejmuje zajęcia takie jak skakanie lub bieganie, co najmniej 3 dni w tygodniu
Ponadto sport sam w sobie może uczyć dzieci umiejętności związanych z utrzymaniem koncentracji.
Pamiętaj, aby zachować realizm, ucząc nastolatków koncentracji.
Nastolatki uczą się, jak radzić sobie w życiu. Ich obciążenie pracą w szkole stopniowo wzrasta. W szkole średniej są na wiele sposobów przygotowywani do podjęcia studiów uniwersyteckich, szczególnie w klasach 8 szkoły podstawowej oraz 4 liceum lub 5 klasie technikum. Ale poza tym nadal muszą się dobrze bawić i brać udział w zajęciach pozalekcyjnych. W tym okresie wiele nastolatków rozpoczyna pracę w niepełnym wymiarze godz
Jak więc to wszystko pogodzić?
Może to być trudne, jeśli nie nauczyli się, jak ustalać harmonogram zajęć poza szkołą. Czasami rodzice przejmują rolę „zarządzania w skali mikro” lub „rodzicielskiego Bosa”, zapewniając nastolatkom dotrzymanie harmonogramu i skupienie. I nie zrozumcie mnie źle – harmonogram i rutyna mogą odegrać rolę w poprawie koncentracji uwagi. Pomaganie nastolatkowi w organizacji nauki jest również ważna w uczeniu go, jak dłużej się koncentrować.
Jednak może warto zastosować podejście “bez użycia rąk” rodzica, aby dzieci nauczyły się zarządzać sobą w czasie i liczbą rzeczy, na których mogą się skoncentrować w danym momencie. W końcu będą musieli nauczyć się koncentracji i iść z nią w dorosłe życie.
Kiedy próbują zarządzać wieloma celami – nauką, zajęciami pozalekcyjnymi, pracą i rozrywką – nastolatki mogą przekonać się, że nie mogą „zrobić wszystkiego”, niezależnie od tego, jak bardzo by tego chciały. Jak stwierdzono w artykule w Guardianie , w mózgach nastolatków tak naprawdę wiele dzieje się, więc nie możemy oczekiwać od nich zbyt wiele, podobnie jak nie możemy oczekiwać wiele od dzieci.
Usuń elementy rozpraszające, aby zwiększyć koncentrację u nastolatków
Podobnie jak w przypadku małych dzieci, rozproszenie ma swoją cenę – utratę koncentracji!
Może to być oczywista kwestia, ale kiedy nastolatki się uczą, muszą mieć przestrzeń, która tylko do tego zachęca. Jeśli oznacza to muzykę w tle lub (zdrową) przerwę na przekąskę co godzinę, niech tak będzie – cokolwiek odpowiada ich zdolności do prawdziwego skupienia się i załatwienia spraw.
Jest jednak mało prawdopodobne, aby przychodzące SMS-y, oglądanie telewizji czy internetu sprzyjały koncentracji – i to jest praktyczna rada. To kwestia „po prostu robienia tego” – prawie żaden nastolatek nie będzie „naturalnie uzdolniony” do pozostawania skupionym, gdy dookoła coś rozprasza.
Podsumowując, pomaganie nastolatkom w koncentracji przez dłuższy czas jest kwestią stylu życia.
Rozpoczęcie nauczania dzieci w młodym wieku umiejętności usprawniających pracę mózgu, podejmowanie aktywności fizycznej i nie „przesadzanie” to sposoby, w jakie możemy pomóc nastolatkom w dłuższej koncentracji. Podobnie jest z oczywistym usuwaniem czynników rozpraszających.
Jak widać, wszystkie te działania można uznać za nawyki związane ze stylem życia, które wpływają na nastolatków w inny sposób.
Zachęcam Cię do znalezienia własnych zasad gry pt. koncentracja.
Masz w sobie gotowość na wyzwanie?
Tworząc środowisko wolne od zakłóceń, promując uważność, wyznaczając realistyczne cele i będąc pozytywnym wzorem do naśladowania, troskliwi dorośli mogą wyposażyć nastolatków w umiejętności potrzebne do skupienia się i odniesienia sukcesu.
Czy przyjmiesz to wyzwanie dotyczące zwiększeniu koncentracji uwagi u nastolatków? Jakie działania podejmiesz w tym tygodniu?