Kompetencje miękkie w życiu dziecka i nastolatka – jak je wspierać? 

W świecie o wysokim ilorazie inteligencji (IQ) wszyscy moglibyśmy pomyśleć, że wystarczą umiejętności akademickie.

Jednak w dzisiejszym świecie umiejętności miękkie, takie jak dyscyplina i komunikacja, wyróżniają tych, którzy okazują się podążać za swoimi marzeniami i osiągać je.

Chociaż ostatecznym celem rodzicielstwa jest przygotowanie młodych ludzi do odniesienia sukcesu, szczęścia i spełnienia w dorosłym życiu, wydaje się, że coraz częściej rodzice nie są w pełni skoncentrowani na możliwości rozwijania u dzieci umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu, szczęścia i spełnienia.

 Zanim zagłębimy się w to, czym jest umiejętność miękka i dlaczego jest ona ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, zajmijmy “po co?” i dlaczego musimy zwracać szczególną uwagę na umiejętności miękkie dzieci.

Chciałabym Cię jeszcze zaprosić do pobrania PDF aby pomóc dziecko rozkochać się w sobie!

Czym są umiejętności (kompetencje) miękkie? 

Umiejętności miękkie to połączenie umiejętności interpersonalnych, społecznych, komunikacyjnych, charakteru lub cech osobowości, które umożliwiają ludziom poruszanie się w swoim środowisku, dobrą współpracę z innymi, dobre wyniki i osiąganie celów dzięki uzupełnieniu twardych umiejętności.

Po co zwracać szczególną uwagę na umiejętności miękkie dzieci?

W przeciwieństwie do umiejętności twardych, takich jak matematyka i nauki ścisłe, umiejętności miękkie dotyczą komunikacji, relacji z innymi i samodyscypliny.

Dzieci uczą się tych podstawowych umiejętności od swoich rodzin i rówieśników. Niestety czasami w ogóle nie uczą się tych miękkich umiejętności.

 Patrząc wstecz , szkoła trwała kilka godzin dziennie, a dzieci spędzały dużo czasu na zewnątrz, wchodząc w interakcje z innymi.

Te codzienne interakcje stworzyły dla nich podstawę do nabywania i rozwijania różnorodnych umiejętności społecznych. 

Patrząc na teraźniejszość , dzieci spędzają coraz więcej czasu w szkole ze względu na rozwój programów szkolnych podążający za postępem nauki, literatury i technologii, pozostawiając im ograniczony czas wolny/interakcji.

Wszystkie te czynniki silnie przyczyniają się do tej luki w umiejętnościach miękkich wśród dzieci. 

W tym artykule postanowiłam skupić się na 4 umiejętnościach miękkich.  Ponieważ znaczenie tych umiejętności jest poparte solidną bazą badawczą i wspierane przez badania dzieci i ekspertów ds. Edukacji z różnych sektorów i różnych regionów świata.

1. Umiejętności komunikacyjne

Umiejętności komunikacyjne obejmują skuteczne wdrażanie, przekazywanie, rozumienie i interpretację wiedzy i idei.

Obejmuje to również wyrażanie przez dzieci gestów, bycie zwięzłym i pełnym szacunku oraz wywieranie wpływu. Prosty przykład, że jeśli Twoje dziecko jest pewnym siebie mówcą, może to być decydujący czynnik w jego nadchodzącym przyjęciu do przedszkola, a nawet przyszłych rozmowach kwalifikacyjnych.

 

Przykłady, w jaki sposób możesz wspierać poprawę umiejętności komunikacyjnych Twojego dziecka:

  • Niemowlęta i małe dzieci: mów i słuchaj gestów swoich dzieci, opowiadaj, co robisz podczas codziennych zajęć i udzielaj im jasnych instrukcji od najmłodszych lat (1 rok)
  • Dzieci (3-5 lat): Zapytaj swoje dzieci o ich dzień, zachęcaj do wyrażania szczegółów, baw się wyrażaniem mowy ciała bez mówienia
  • Dzieci (powyżej 5 lat) : Przećwiczcie razem trudne rozmowy, poproś dziecko o wyrażenie swoich decyzji i zapytaj dlaczego? (Jak myślisz, co powinniśmy dzisiaj zrobić? i dlaczego?)

2. Praca zespołowa i współpraca

To nieuniknione, że pewnego dnia twoje dzieci będą pracować w zespole. Wiemy, że nakłanianie dzieci do współpracy może być TRUDNE, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy rodziny są mniejsze (brak rodzeństwa). Ale oto kilka prostych sposobów, aby nauczyć je współpracy zespołowej:

Przykłady, w jaki sposób możesz wspierać doskonalenie umiejętności pracy zespołowej Twojego dziecka:

  • Niemowlęta i małe dzieci: Uśmiechaj się i okazuj radość swojemu dziecku, gdy jest ono w pobliżu innych dzieci
  • Dzieci (3-5 lat): Czytaj historie o pracy zespołowej i chwal dzieci za współpracę z innymi rówieśnikami
  • Dzieci (powyżej 5 lat) : Zapisz się na zajęcia grupowe po lekcjach lub podczas przerw szkolnych, zachęcaj do wspólnej pracy projektowej i sportów grupowych

3. Rozwiązywanie problemów

Aby wyprzedzić tłum, Twoje dziecko będzie musiało myśleć krytycznie. Oznacza to możliwość obserwowania, analizowania i tworzenia rozwiązań problemów.

Coś tak prostego jak układanie puzzli pomaga dzieciom myśleć o wszystkich aspektach problemu (dosłownie!).

Pozwól im czasami walczyć, nie przesadzając i pomagając im we wszystkim. Zgadza się. To może wydawać się małe, ale może pomóc Twoim dzieciom w samodzielnym pokonywaniu wyzwań!

Przykłady, w jaki sposób możesz wspierać doskonalenie umiejętności pracy zespołowej Twojego dziecka:

  • Niemowlęta i małe dzieci:
  • Sortery kształtów i puzzle to klasyczne zabawki do rozwiązywania problemów.
  • Zabawa w chowanego daje mózgowi trening, gdy dzieci zastanawiają się, gdzie się schować lub szukać.
  • Dzieci (3-5 lat): Zapytaj o ich emocje i uczucia, a następnie pomóż im zidentyfikować problem, pytając „co jest najtrudniejsze?”
  • Dzieci (powyżej 5 lat) : Zachęcaj do kreatywnej zabawy (układanki i projekty typu „zrób to sam”), ucz rozwiązywania podstawowych problemów

4. Podejmowanie decyzji

Umiejętność dokonywania trafnych osądów i przewidywania konsekwencji działań jest niezbędna do poruszania się w życiu.

Zabawa „ Wolałbyś ” to świetny sposób na ćwiczenie podejmowania decyzji przez dzieci. Zadaj im pytania typu „wolałbyś oddychać pod wodą czy latać w powietrzu?”.

Zapytanie ich, dlaczego wybrali swoje odpowiedzi, pomaga im również wzmocnić procesy myślowe, które prowadzą do ich decyzji.

Przykłady, w jaki sposób możesz wspierać doskonalenie umiejętności pracy zespołowej Twojego dziecka:

  • Niemowlęta i małe dzieci: Uśmiechaj się i okazuj radość swojemu dziecku, gdy jest ono w pobliżu innych dzieci
  • Dzieci (3-5 lat): Czytaj historie o pracy zespołowej i chwal dzieci za współpracę z innymi rówieśnikami
  • Dzieci (powyżej 5 lat) : Zapisz się na zajęcia grupowe po lekcjach lub podczas przerw szkolnych, zachęcaj do wspólnej pracy projektowej i sportów grupowych

Koniecznie daj znać w komentarzu. To dla mnie znak, że dostałeś wartościowy tekst i zaczniesz działać 🙂